Tvář krále Tutanchamona

28. října 2006 v 18:28 | Peeta |  Vládci
CT snímky poskytují přesná data pro dosud nejvěrnější rekonstrukci slavného mladého faraóna z Egypta.
Pod vedením Zahi Hawásse, generálního tajemníka egyptské Nejvyšší rady pro památky, byla provedena rekonstrukce hlavy krále Tutanchamona. Využil přitom snímky mumie pořízené v lednu 2005 v rámci víceletého projektu Egyptská mumie.
Během příprav Hawáss odstranil měkkou výplň kolem mumie a odhalil tak ostatky krále. "Šokovalo mě, když jsem uviděl jeho tvář," říká Hawáss. "Srdce mi bušilo a nemohl jsem ani promluvit."
O pár chvil později odnesli dělníci mumii - pořád ještě v prosté dřevěné truhle, do níž ji před několika desítkami let uložil britský archeolog Howard Carter - do přívěsu zaparkovaného u vchodu do hrobky. Tam jej CT přístroj v průřezu naskenoval od hlavy k patě a vytvořil tak 1 700 digitálních skenů.
Poté, co byl pořízen záznam celého těla, začali odborníci z oblasti radiologie, soudní medicíny a anatomie prozkoumávat tajemství, která hrobka tak dlouho chránila: tvář Tutanchamonovy zlaté pohřební masky je sice známá, až dosud ale nikdo nevěděl, jak ve skutečnosti král vypadal v den svojí smrti.
Rekonstrukce se účastnili i špičkoví soudní lékaři a antropologové. Projektem byly pověřeny dvě pracovní skupiny - jedna francouzská a druhou americká. Smyslem toho, že na projektu nezávisle na sobě pracovaly dva týmy, bylo zajištění maximální přesnosti rekonstrukce. Francouzskému týmu bylo řečeno, že zkoumané ostatky patří králi Tutanchamonovi. Americký tým žádné informace o identitě nedostal a pracoval tudíž "naslepo".
Rekonstrukce francouzského týmu:
Za použití CT dat byl vytvořen model lebky. Ten byl předán francouzskému soudnímu antropologovi, který podle lebky určil, že patřila osobě mužského pohlaví ve věku 18 až 20 let, s kavkazskými rysy. Označení "člověk kavkazského typu" zahrnuje velkou skupinu lidí žijících v Evropě, Severní Americe, severní Africe, na Blízkém východě a v Indii.
Z údajů CT určila francouzská pracovní skupina také základní míry a rysy obličeje. Například velikost úzkého nosního otvoru jim pomohla stanovit rozmezí velikosti Tutanchamonova nosu. Další údaje jim posloužily ke zjištění místa, kde měl král ústa a ustupující bradu. Podobně dokázali na základě údajů vypočítat sílu pokožky Tutanchamonovy tváře.
Tato "mapa" lebky pak dále putovala k jedné z nejpřednějších světových sochařek specializujících se na antropologii Elizabeth Daynèsové z Paříže. Jejím úkolem bylo spojit poznatky vědy s uměleckou dovedností a vytvořit co nejpřesnější tvář Tutanchamona, která by vypadala jako živá. Daynèsová využila předchozí závěry týmu a z hlíny vymodelovala na plastovém modelu lebky její zevnějšek tak, aby měl lidskou podobu. Dokonale přesně zformovala nos a ústa a také tvar a velikost Tutanchamonových uší.
Nakonec vyrobila Daynèsová sádrovou formu této hliněné sochy a vytvořila silikonový odlitek tělového odstínu. Věnovala přitom pozornost i těm nejmenším detailům, zcela dokonale umístila skleněné oči a každý vlas implantovala s chirurgickou přesností. Při rozhodnutí o odstínu pleti, který mohl být různý, od velmi tmavého až po velmi světlý, vycházela z průměrného tónu kůže současného Egypťana. Aby král vypadal jako za svého života, dodala mu řasy, oční líčení známé jako "černidlo" a ozdobila ho šperky.
Rekonstrukce amerického týmu:
Jak podobu krále Tutanchamona ověřit?
Aby bylo možno potvrdit práci francouzských specialistů, byla poskytnuta data pořízená CT ještě druhému týmu - ovšem aniž by lidem z této skupiny sdělili, koho vlastně oživují. Mimořádná profesorka antropologie z Newyorské univerzity Susan Antónová během svojí práce "naslepo" prozkoumala CT údaje a ihned popsala tajemnou osobu jako muže ve věku 18 až 19 let, afrického, pravděpodobně severoafrického původu. Vše stanovila neuvěřitelně přesně. S využitím těchto informací vytvořil výtvarník Michael Anderson z muzea Yale Peabody vlastní podobiznu této tajemné osoby a odlil ji do sádry.
Rekonstrukce egyptského týmu:
Navzdory spolehlivým vědeckým informacím není možné s jistotou určit celkovou podobu krále Tutanchamona. Nedá se kupříkladu zjistit, jaký měla tvar špička jeho nosu, uši ani barva očí a pokožky, protože tyto rysy nejsou dány tvarem a proporcemi lebky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Takový malý průzkum veřejného mínění - na co se tato stránka má dál zaměřovat víc?

spíš na Egypt
spíš na film Mumie
od obojího trochu
na něco jiného

Komentáře

1 morskelp morskelp | 5. ledna 2014 v 17:31 | Reagovat

Je to celkem dobré ...Tedy lepší než ta falešná wikipedie

2 hmmm hmmm | 5. ledna 2014 v 17:31 | Reagovat

Super

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama