Théby - Vaset

25. října 2006 v 23:12 | Peeta |  Architektura
Město Vaset ve starověkém Egyptě, přejmenované později Řeky podle sídliště Džeme na Thebai (Théby), se v průběhu Nové říše vyvinulo v egyptské náboženské středisko.
Na tomto místě vznikly hrobky králů, kultovní okrsky státního boha Amon-Rea a byla zde dokonce i královská rezidence. Na východním břehu Nilu leží Karnak s Amon-Reovým chrámovým komplexem, královským kultovním palácem a (během 18. dynastie) některými státními úřady.
V době Achnatonovy vlády zde vznikl velký Atonův chrám, bezprostředně po smrti tohoto panovníka byl však opuštěn.
Jižně od Karnaku se rozkládaly obytné čtvrtě sahající na jihu až k chrámu v Luxoru.
Na západním břehu Nilu se nacházejí královské paláce, Údolí králů, Údolí královen, zádušní komplexy panovnníků společně s menšími svatyněmi ochranných bohů a bohů mrtvých, chrám Amon-re- Kamutefa v Medínet Habu, sídliště pro dělníky, řemeslníky a umělce královské nekropole v Dér el- Medíně i nesčetné hrobky úředníků. Amenhotep III. přinesl královskou rezidenci poměrně daleko na jih od západní části města. Zde nechal postavit rozlehlý přístav Birkit Habu a na jeho západním břehu nechal v Malkatě postavit nádherný palácový komplex.
Dokonce i když se státní administrativa vrátila do Memfidy, a později přešla do Ramessova města (Piramesse) ve východní Deltě, zůstaly Théby náboženským centrem země. Zůstávaly centrem Amonova kultu, představujícího všezahrnující božskou sílu.
Egyptští králové přebývali v Thébách pouze během svých pravidelných návštěv, přestože zde byli již od konce 12. dynatie pohřbíváni.
Nejdůležitější úlohu v kultovních aktivitách v oblasti Théb hrála velká náboženská procesí, spojující navzájem památková mytická místa. V thutmosovské době existovala 4 taková místa: Karnak a Luxor na východním břehu a Dér el-Bahrí a Medínet Habu na západním břehu Nilu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Takový malý průzkum veřejného mínění - na co se tato stránka má dál zaměřovat víc?

spíš na Egypt
spíš na film Mumie
od obojího trochu
na něco jiného

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama