Rosettská deska

8. července 2006 v 16:57 | Peeta |  Jazyk a písmo
Za svého pobytu v Egyptě zahájila Napoleonova komise v Káhiře vědeckou činnost. Neprováděla však vykokpávky, neboť jen na povrchu země bylo tolik památek, že pouhá jejich registrace vyžadovala léta práce. Francouzští vědci mětili zříceniny, popisovali památky, modelovali je a pořizovali jejich sádrové odlitky. Shromáždili rovněž velikou sbírku egyptského umění: sochy, reliéfy, sarkofágy.
Roku 1799 byl malý francouzský oddíl zaměstnán opevňovacími pracemi v pevnosti El-Rašíd, vzdálené několik metrů od arabské osady Rosetty nad Nilem. Jednoho dne vyhrabal jeden voják ze země velikou desku z černého leštěného čediče pokrytou nápisy. Již první prohlídka vzbudila mezi francouzskými egyptology senzaci. Ukázalo se totiž, že nápis je dvojjazyčný a skládá se ze tří sloupců. První dva sloupce byly psány jazykem egyptským, - první sloupec psaný hieroglyfickým písmem, druhý zjednodušeným písmem démotickým - kdežto třetí sloupec byl psán řecky. Jednalo se o hold egyptských kněží faraonovi Ptolemaiovi V. Epifanovi.
Vědci docenili obrovský význam "rosettské desky". Jeden archeolog se prý vyjádřil, že deska je "cennější než všechny démanty faraonů". Její význam spočívá v tom, že vědcům se tak poprvé dostal do rukou egyptský text s přesným překladem do řečtiny. Srovnání jednotlivých slov a fonetických znaků obou textů skýtalo možnost rozluštit záhadné hieroglyfy.
Francouzi byli však zanedlouho donuceni vydat Angličanům všechny nálezy, které vědecká expedice v Egyptě nashromáždila. Rosettská deska se tak brzy ocitla v Britském muzeu.
Díky jejich obezřetnosti Francouzům ale zůstal obrovský ilustrační a dkumentační materiál, kopie památek, provedené v hlíně a sádře, a hlavně kopie "rosettské desky".
Nebylo možno začít s vědeckým bádáním, dokud nebyly rozluštěny hieroglyfy. Proto vědci soustředili pozornost nejprve na "rosettskou desku". Zdálo se, že vehledem k dvojjazyčnosti nápisu je právě tento kámen klíčem k řešení problému. Avšak všechny tehdejší pokusy přinesly zklamání. Začalo se pochybovat o tom, zda vůbec někdy někdo dokáže hieroflyfy rozluštit.
Galerie:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Která z postav filmů Mumie 1 a 2 vám byla nejsympatičtější?

Evelyn Carnahanová 18.8% (603)
Rick O'Connell 12.5% (403)
Imhotep 41.3% (1329)
Anck-su-Namun 15.4% (496)
Jonathan Carnahan 4.3% (138)
Ardeth Bay 7.7% (246)

Komentáře

1 hathor hathor | 16. února 2007 v 17:18 | Reagovat

moc pekny,ale nemas tam kdo to rozlustil

2 necum necum | 13. listopadu 2008 v 22:54 | Reagovat

hathor- kdo asi ... nigdo jinej nez champollion:D:D dyyt je to jasný. a mas to chlape moc nice nice nice udelaný blahopřeji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama