Jazyk starého Egypta

8. července 2006 v 15:52 | Peeta |  Jazyk a písmo
Rozhodla jsem se vytvořit novou rubriku o egyptštině, což je téma, které mě moc zajímá. Doufám, že se vám bude líbit. :-)
Staroveká egyptština zaujímá mezi jazyky sveta zvláštní postavení. Je jedním z nejstarších doložených jazyku (starší je pravdepodobne jenom sumerština), ale její zaznamenaná historie je ve srovnání s jakýmkoii jiným jazykem zdaleka nejdelší. Egyptština ci koptština (jak se nazývá poslední vývojové stadium tohoto jazyka) zanikla jako mluvený jazyk v prubehu stredoveku, kdy byla vytlacena arabštinou. Dnes je již prakticky mrtvým jazykem, ackoli i nadále "prežívá" doslova ve fosilní forme v liturgii egyptské koptské církve. I když možná jde jen o zlomek toho, co bylo skutecne vytvoreno, množství psaného materiálu, které se nám v egyptštine dochovalo, je přesto obrovské. Z velké části jde o náboženské a pohřební texty, ale jsou zde zahrnuty i světské dokumenty - úřední, obchodní, právní, literární a vědecké, osobní, životopisné a historické. Tyto záznamy jsou pro nás jedním z nejvýznamnějších zdrojů informací o životě starověké egyptské společnosti.
Vývojová stádia egyptštiny:
Stará egyptština
Jazyk nápisů Staré říše (přibl. 2650 - 2135 př. Kr.), což je období, v němž se objevují první souvislé texty.
Střední (klasická) egyptština
Jazyk zejména První přechodné doby a Střední říše (přibl. 1550 - 1785 př. Kr.); je považován za "klasické stadium starověké egyptštiny. V literárních, náboženských a monumentálních nápisech byl užíván po celé řeckořímské období. Svou stavbou je velmi blízký staré egyptštině.
Novoegyptština
Hovorový jazyk Nové říše a Třetí přechodné doby (přibl. 1550 - 700 př. Kr.), jak dokládají zejména světské dokumenty ramessovské doby (přibl. 1300 - 1080 př. Kr.); do jisté míry se objevuje rovněž v literárních a monumentálních nápisech. Od staré a střední egyptštiny se velmi liší, a to zejména svou slovesnou stavbou.
Démotština
V hovorovém jazyce vystřídala novoegyptštinu. Byla zaznamenávána v písmu, které známe jako démotické. Je doloženo od počátku Pozdní doby do pozdní římské doby (přibl. 700 - 5. stol.).
Koptština
Poslední stadium tohoto jazyka, psáno od třetího století v koptském písmu . Jediné vývojové stadium starověké egyptštiny, u něhož známe výslovnost a v němž rozlišujeme různé dialekty. Jedná se o jazyk koptské církve, resp. egyptských křesťanů.
Zdroj: W.V. Davies: Egyptské hieroglyfy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Která z postav filmů Mumie 1 a 2 vám byla nejsympatičtější?

Evelyn Carnahanová 18.8% (603)
Rick O'Connell 12.5% (403)
Imhotep 41.3% (1329)
Anck-su-Namun 15.4% (496)
Jonathan Carnahan 4.3% (138)
Ardeth Bay 7.7% (246)

Komentáře

1 kfaša-libuša kfaša-libuša | 19. července 2006 v 13:07 | Reagovat

toš to jo

2 cotaholka cotaholka | E-mail | 28. března 2009 v 11:50 | Reagovat

Ahojky, moc se mi líbí staroegyptšina a chtěla bych se ji naučit, ale nikde nemůžu najít čistě jenom jazyk bez hyeroglyfů,  nevíš náhodou o něčem? Děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama