Meela's Story - Meelin příběh: 6. kapitola

14. února 2006 v 20:39 | Peeta |  Povídky
************************************
Další věc, kterou zaznamenala, bylo, jak ji budí velmi podrážděný průvodce, sdělující jí, aby šla někam jinam, nejlépe do pekla. Pravděpodobně si myslel, že byla opilá nebo šílená. Možná obojí. Mumlajíc omluvy, vyklopýtala ven a vydala se k ubytovně. Bylo brzy ráno, ohlášené vstávajícím sluncem, ale na tržišti se to již hemžilo. Tlačila si cestu skrze dav. Bylo podivné-a co také nebylo?--ale ne nevídané usnout ve veleknězových pokojích. Tváří jí přelétl ironický úsměv - nebylo to ostatně poprvé, i když tehdy tam neusínala sama... Dnes se cítila odhodlanější, smělejší, když své rozhodnutí vyjádřila nahlas slovy. Ona Imhotepa najde a přijde na způsob jak zlomit kletbu , která je oba soužila po tři tisíce let. Ale ze všeho nejdříve potřebovala snídani.

Posilněná dávkou palačinek a müsli s ovocem se vrátila do chrámu s Kurátorem v závěsu. Ten samý otravný průvodce odmítl nechat ji provést vlastní prohlídku. Jestliže nepochyboval o její střízlivosti a duševním zdraví, byl rozumně neochotný vpustit dovnitř rozcuchanou dívku nesoucí krumpáč. To ji, nicméně, nezbavilo odvahy, poněvadž zařvání typu, "Hele! Tuhle sochu poznávám!" by Kurátora stejně nijak nepřesvědčilo. Měla jiné plány. Proto tedy ten krumpáč.
"Co to děláte?" zeptal se, a zamračil se, když se stočila mimo cestu, přímo k řece.
"Tak se dívejte," řekla se lstivým úsměvem. Zatímco udržovala ticho, které by jí záviděla i Sfinga, opatrně ho vedla kolem břehu Nilu, dokud se hluk města zmenšil v pouhý bzukot. V cestě jim nestáli žádní krokodýli ani hroši, a s ničím víc než s zablácenýma botama dorazili na rozdrolenou část převislého nábřeží.
"A co je zase tohle?" zeptal se Kurátor, když mu došlo, že tohle byl cíl jejich cesty.
"Sledujte a učte se," řekla Meela a odhodila stranou svojí tašku. "A věřte." Začala se krumpáčem propracovávat do sesunuté půdy.
Věnoval jí jeden z těch pohledů, které vyjadřovaly pořádné pochyby o její příčetnosti. Koneckonců, v poslední době takových pohledů schytala hodně. "A co doufáte, že tam najdete?"
"Já nedoufám, já vím. Najdu tajný průchod, chodbu, která vede přímo do Setiho paláce. Byla postavena, aby mohl uniknout, kdyby se náhodou stalo něco nečekaného-ale ne že by vládce, syn samotného Rea, únikovou cestu potřeboval," řekla s pořádnou dávkou sarkasmu. Tvář jí potemněla, když dodala, "Imhotep a já jsme měli v plánu použít ji při našem vlastním útěku, ale nikdy jsme nedostali příležitost..."
Kurátor na několik minut tiše ustoupil, a sledoval, jak umíněně odklízela trosky z něčeho, co měl být vchod do starověkého tunelu. "Vy to opravdu myslíte vážně, že?" zeptal se konečně.
Kvůli odpovědi nenamáhala přestat kopat. "Nic jsem v žádném ze svých životů nemyslela tak vážně jako tohle."
Na chvíli ztichl, poté si povzdechl. "Dojdu si pro lopatu."
V polovině rozmachu se zarazila a uznale se na něj zazubila. "Nebudete toho litovat." Se znovunabytou silou zasadila krumpáčem kopci další tvrdou ránu.
"To ukáže čas..." řekl přes rameno.
Kurátor se znovu podíval na hodinky. Meela po něm vrhla otrávený znepokojený pohled.
"Skutečně už musíme jít," řekl.
"Ne!" Zarazila krumpáč do stěny pohybem, který se jí stal po celém dni důvěrně známý. "Už jsme skoro tam, přísahám!"
"Meelo, řekl jsem, že na to máme jeden víkend. Je neděle večer, už se šeří, a naše loď vyplouvá za jednu hodinu. Budete prostě muset přiznat porážku a--"
"Nic takového neudělám! Pár minut, a prokopu se!"
"Tenhle tunel se probořil již před tisíciletími. Nemůžete jednoduše--"
To jí nějak dodalo sílu a jediným nárazem probořila stěnu z vápence a s nadšeným výkřikem zavrávorala vpřed. "Vidíte to! Já vím to říkala!" Klesla na kolena a protáhla se skrz rozeklanou průrvu v úbočí kopce. "Přineste svítilnu!" nařídil její tlumený hlas.
Zmatený sám sebou, Kurátor poslechl. Bylo pro něj těžší protáhnout se vchodem, ale nakonec byl schopný se na druhé straně docela pohodlně postavit. Podržel svítilnu vysoko, zíraje s radostí na pečlivě vyzdobenou místnost, ve které se ocitli. Sochy boha Setha lemovaly chodbu, která byla podepřena zdobnými sloupy. Pod vrstvou prachu se skrývala mramorová podlaha. Ozdobené a nadčasově nádherné stěny pokrývaly hieroglyfy. Kurátor vydechl a vykoktal, "To je...pozoruhodné!"
Meela se samolibě usmála. "Víc než to. Tohle je Setiho palác. Pohřbený pod písky, uchovaný jako v časovém pouzdře. Já vám to říkala!"
"Já...já..." koktal.
"Tak teď už mi věříte? Jak jinak bych mohla vědět o tomhle tajném místě? Jak jinak bych věděla kde kopat? Jak jinak bych mohla znát všechno?"
Kurátor se zhluboka nadechl vzduchu plného prachu, vydechl a povzdechl si. "Já...já nevím co říct! Tohle...!" Přiblížil svítilnu ke zdi a překládal hieroglyfy na ní, rty se mu tiše pohybovaly jak četl.
"Tam je napsáno, 'Palácové kuchyně tudy.' Pravděpodobně vás bude víc zajímat tohle," řekla vesele.
Opatrně přešel tam, kam ukazovala, svítilna osvětlovala znaky, které nespatřily světlo po nespočetná století.
Nahlas překládala s plynulou výslovností. "'Nechť Seth chrání Jeho Veličenstvo, vládce Horního a Dolního Egypta, faraona Setiho Prvního, nechť žije věčně!' Také tak milujete tu ironii?" Vrazila ruce do kapes khaki kalhot a počkala, než Kurátor popadne dech.
Ten na nápis zíral po několik dlouhých sekund, poté od ní i od zdi ustoupil, a díval se na ní pohledem, který hraničil se strachem. "Vy...vy jste skutečně... vy opravdu... vy jste..."
"Teď už mi věříte?"
V mihotavém světle svítilny vypadal bledě . Několikrát rychle kývl hlavou a nehybně stál s rukou opřenou o zeď.
Spokojeně se usmála. "Dobře." Pohmožděné paže byly jen malou cenou za spatření tohohle pohledu plného ohromeného pochopení celé věci. "No tak tady jen tak nestůjte. Máme práci!"
Stále převálcován náhlým vědomím, kdo skutečně byla a je, na ni jen hloupě zíral.
"Imhotep na nás čeká...někde." Vyklouzla ven na denní světlo, a on ji následoval.
konec 6. kapitoly
Původní text v angličtině najdete na www.sullivanet.com/mummy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Která z postav filmů Mumie 1 a 2 vám byla nejsympatičtější?

Evelyn Carnahanová 18.8% (603)
Rick O'Connell 12.5% (403)
Imhotep 41.3% (1329)
Anck-su-Namun 15.4% (496)
Jonathan Carnahan 4.3% (138)
Ardeth Bay 7.7% (246)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama